You are currently viewing Letnie upały a aktywność fizyczna

Letnie upały a aktywność fizyczna

Aktualnie dłuższe dni i piękne słońce, które ładuje nasze „akumulatorki”, sprzyjają zwiększonej ilości treningów na świeżym powietrzu. No właśnie, ale jak poradzić sobie z treningami gdy leje się żar z nieba? Ćwiczyć czy zrobić sobie przerwę.

Nasza rada to: zdrowy rozsądek i wybieranie aktywności bezpiecznych dla aktualnej sytuacji. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, nad którego treningiem czuwa trener, to pamiętaj że aktywność ma być elementem zdrowego stylu życia. Nadmierna aktywność fizyczna w lecie, bez względu na kondycję oraz wydolność organizmu może prowadzić do skrajnego wyczerpania, gorączki lub zasłabnięcia. Jeśli decydujemy się na trening plenerowy, warto zatem odpowiednio się do niego przygotować.

Kilka podpowiedzi jak my radzimy sobie z aktywnościami w czasie upałów:

– pora treningu

Jeśli uprawiasz sporty wymagające wykonywania ich na świeżym powietrzu zaplanuj swoje treningi przed pracą lub jak słońce schowa się już za horyzont. Dobrym pomysłem będzie aktywność w godzinach 5.00 – 8.00 rano, jak również 18.00 – 21.00 wieczorem.

– nawodnienie

Nie jest tajemnicą, że latem nasze ciało poci się bardziej. Dokładając jakąkolwiek aktywność, powodującą przyśpieszenie naszego tętna, ilość traconych płynów zwiększa się w znaczny sposób. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie nie tylko podczas wykonywania ćwiczeń. Wypij szklankę wody na około 20-30min przed treningiem by wspomóc układ krwionośny. Po treningu również przypilnuj by pod ręką pojawił się bidon, by przez kolejną godzinę uzupełnić ubytki. Proponujemy by były to napoje izotoniczne wspierające nie tylko nawodnienie ale i uzupełnienie witamin i minerałów. Jeśli nie próbowałeś jeszcze CR7 Drive lub Hydrate to zapytaj o specjalną letnią ofertę na nasze izotoniki.

odzież

To kolejny, po nawodnieniu, ważny aspekt wpływający na komfort oraz dbający o nasze zdrowie podczas treningu.  Dobra sportowa odzież to nie tylko jej super wygląd, ale i funkcje jakie ma spełniać. Latem przyda się odzież termo, która pozwoli w prawidłowy sposób oddychać naszemu ciału oraz odprowadzać pot na zewnątrz. Zadbaj o czapeczkę z daszkiem lub chustę chroniącą przed słońcem. Wszyscy wiodący na rynku producenci odzieży sportowej mają w swoim portfolio odzież na letnie upały. Zadbaj o ten element jeśli nie chcesz nadmiernie przegrzewać swojego ciała.

– alternatywne rozwiązania

Nie chcąc rezygnować z regularności naszych treningów dobrym pomysłem może być zastąpienie wykonywania zajęć na dworze treningiem na klimatyzowanej sali fitness lub siłowni. Większość dyscyplin uda się uprawiać dziś pod dachem, jednak jeśli to problem to po prostu w najbardziej upalne dni pomyśl treningu uzupełniającym – takim rozwiązaniem może być po prostu basen.

Ćwicząc na zewnątrz nasmaruj skórę olejkiem o odpowiednim filtrze, by ustrzec się przed poparzeniami słonecznymi. Ćwicz w partnerem, będziecie mieli na siebie oko, jeśli ktoś poczuł by się słabiej. Jeśli jednak ćwiczysz sam, pamiętaj by mieć przy sobie telefon.

Podsumowując, nie namawiamy Was do porzucenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w ogóle. Pamiętajmy by z rozsądkiem podchodzić do naszych treningów. Nasze zdrowie jest najważniejsze!

Do zobaczenia na treningu!  Monika i Krzysiek

Dodaj komentarz